Gondolkoztál már azon, hogyan lehet valaki püspök?

Az egyházi renden belül három fokozatot különböztetünk meg. Megmutatjuk, mit jelent ez, és hogyan épül fel:

1. szint: SZERPAP vagy DIAKÓNUS

Az egyházi rend első fokozata. Az apostolok látták, hogy sok a feladat, ezért segítőket választottak maguknak (vö. ApCsel 6,1-6). Feladatuk a keresztség szentségének kiszolgáltatása, Oltáriszentség kiszolgáltatása, esketés és temetés. Vannak diakónusok, akiket később a püspök pappá fog szentelni, de vannak állandó diakónusok is.

2. szint: ÁLDOZÓPAP

A következő az áldozópap fokozat, amely az egyházi rend második fokozata. Az áldozópapnak már sokkal több feladata van: gyóntatás, szentmise bemutatás, betegek kenetének feladása, keresztelés, esketés, temetés, esetleg plébánia vezetése.

3. szint: PÜSPÖK

A püspök az egyházi rend harmadik fokozata, mely több részből áll. A püspökök az apostolok utódai, rendelkeznek saját egyházmegyével. Feladatuk, hogy a bérmálás szentségét kiszolgáltassák. Ezen kívül a papokat, diakónusokat, illetve püspököket ő szenteli fel illetve a saját egyházmegyéjét irányítja. A püspöki renden belül van az érsek, aki rendelkezik saját egyházmegyével, de ez mellett több egyházmegye is hozzá tartozik. Jelenleg hazánkban 4 római katolikus érsekség van.

4. szint: BÍBOROS

4.szint? De hát ilyenről nem is volt szó! Nem hármas tagoltságról beszéltünk? De igen, ám az érsekek felett is van egy szint. Ezt a szintet azonban az országban egyetlen személy tölti be. Ezért nem említettük a piramis kapcsán. Az érsekek felett a bíborosok vannak, akik pápaválasztók és pápává választhatók. Magyarországon Dr. Erdő Péter tölti be ezt a tisztséget. Akit a bíborosok megválasztanak a konklávén, azokból lesz a pápa, aki Jézus Krisztus földi helytartója.