Nagyszombat
Nagyszombat
Nagyszombat az Úr sírban való nyugvásának a napja.
A húsvéti vigília négy fő részből áll: lucernáriumból, igeliturgiából, a keresztvízszentelés és a keresztelés szertartásából és az eucharisztia ünnepléséből.
„Én vagyok a világ Világossága” – mondja a mi Urunk. A fény magát a feltámadott Krisztust jelenti. A Világosságot ünnepeljük, aki bevilágítja a bűnös világ sötétségét.
A szertartás a templomon kívül, a tűznél kezdődik. A tüzet a szabadban állítják fel, ezzel is jelezve, hogy Urunk megváltó áldozata és dicsőséges feltámadása nem szakrális helyen történt, hanem a profán térben, amely éppen őmiatta válik szentté. A pap megáldja az új tüzet. Az áldás a teremtés erőterébe, eredeti ártatlanságába vonja a tüzet és a vizet, a tömjént és a húsvéti gyertyát, s magukat a híveket is.
A tűz megáldása után az új tűz fényével vonul be a gyülekezet a templomba, halad végig a sötét templomhajón, míg a fény a szentélybe nem ér. Menetközben háromszor megállnak, s a gyertyát vivő diakónus mindannyiszor egyre magasabb hangon énekli: „Krisztus világossága!” Ez a bevonulás szimbolikusan jelzi a világból, a profánból a szent hely, az Isten szentségi jelenléte felé tartó hatalmas utat.
A lucernárium csúcspontja a Húsvét örömének meghirdetése, az Exsultet eléneklése; amelynek keretében, a diakónus a hívek előtt „szereli fel” a húsvéti gyertyát: elhelyezve rajta a öt aranyozott tömjénszemet, rákarcolva az évszámot, az Alfát és az Ómegát – kifejezve ezzel, hogy Krisztusé az idő és az örökkévalóság –, majd megáldja, megtömjénezi és meghinti szenteltvízzel, s osztja róla a fényt a gyülekezetnek. Mire az Exsultet éneklése véget ér, az egész templom gyertyafényben úszik.
Ezután következnek az olvasmányok. A mai szertartás hét olvasmányt tartalmaz, de lelkipásztori megfontolásból nem kötelező mindet felolvasni.
A keresztkút megszentelése és a keresztségi rítusa következik. A pap bevezető könyörgést mond, majd a nagy litániát énekeljük.
A pap rövid intelem után megkezdi a könyörgést. A húsvéti gyertyát belemártja a vízbe. Ezután megújítjuk a keresztségi fogadalmat, a pap meghinti a népet az imént félretett vízzel (amely nem keresztvíz).
Most megterítik és feldíszítik az oltárt, a pap és kísérete ünnepi miseruhát ölt, miközben a kórus a Kyriét énekli (orgona nélkül!).
A pap beénekli a Dicsőséget és megszólal az orgona, a csengők és harangok.
A Könyörgés és a Szentlecke után az Alleluját előénekli, melyet mindenki megismétel.
Ezután az evangéliummal a szokott módon folytatódik a mise. A Credo, a Hívek Könyörgése elmarad.
Régi magyar szokás a szentsír felnyitásával és a húsvéti nagy körmenettel ér véget a vigília.